Kızılcahamam Ekonomisi

Kızılcahamam Ekonomisi

Tarıma elverişli ovalar yoktur. Arazi engebeli ve ormanlıktır. Toplam Yüzölçümü 1.711.870.Da olan arazinin 215.298Da (.57)si İşlenen Tarım Alanı, 27.158Da (%1.59) Çayır ve Mera Alanı 850.940Da (49,71)’i Ormanlık ve Fundalık Alan, 618.474’Da (36,13)’ ü Tarım Dışı Arazi, Yerleşim Alanı dağılım göstermektedir. İlçemizde tarımsal sanayi olarak Et ve Et Ürünleri, Belpınar Sucuk Fabrikası ile Maden Suyu İşletmeleri faaliyetini sürdürmektedir.

İlçemizde Buğday, Arpa, Nohut, Patates, Kuru Fasulye, Yeşilmercimek ekilmekte olup yıllık 27.985 Ton üretim yapılmaktadır. Kirmik çayı vadisinde Domates, Karpuz, Kavun,Taze Fasulye, Soğan, Biber, Marul, Ispanak, Pırasa Maydonoz. Kabak, Hıyar, Taze Sağan gibi sebze üretimi de yapılmaktadır. Bunun yananda Elma, Armut, Ayva, Üzüm, Kiraz, Vişne, Ceviz gibi meyvelerde yetiştirilmektedir. Kirmir çayı vadisi dışında kalan köylerimiz hayvancılık yapmakta olup bu köylerimizde toplam 18.720 Adet Büyükbaş, 23.330 adet Küçükbaş, Hayvan, 459.640 adet Kanatlı Hayvan tespit edilmiştir.

İlçemizde bulunan İlçemizde yaklaşık 100 Arı üreticisi tarafından 4500 adet kovan bazıyla yılda 83 ton bal üretimi de yapılmaktadır.

Zirai mücadele yönünden İlçemizde bitkilerde ekonomik düzeyde zarar yapan çeşitli hastalık, zararlı ve yabancı otlara karşı 3.900 da, 3250 adet ağaçta ve 400 ton tohumda zirai mücadele çalışması yürütülmüştür. İlçede tarıma elverişli arazinin çok az olması sebebiyle üretilenler çiftçinin kendi ihtiyacını karşılamakta, ihtiyaç fazlası, elma ve fasulye v.s. gibi ürünler dışarıya pazarlanmaktadır.

Orman İşletme Müdürlüğü sahası 175.965 Ha olup bunun 29.613 Ha’sı Normal Koru, 20.534.Ha’sı Bozuk Koru, 85 Ha’sı Normal Bataklık, 34.862.Ha’sı Bozuk Bataklık, 85.094 Ha’sı Ormanlık Alan, 90.871 Ha’sı Açıklık Alandır.. Kızılcahamam İlçesinde tavşan, tilki ve keklik avcılığı yapılmaktadır.

Bu sahanın 55 857 hektarlık kısmının kadastrosu yapılmıştır. Yıllık 11 742 m³ lük yapacak ve 4200 ster yakacak üretilmektedir . ilçede Fidanlık Şefliği ve Soğuksu Milli Park ‘ı içerisinde Milli Park Şefliği de faaliyet göstermektedir.

Kızılcahamam ilçesinde 7 köy kalkındırma kooperatifi (Eğerlibaşköy, İyceler, Beşkonak, Pazar, Aşağıkaraören, Aşağıçanlı,Aksak), 3 Tarım Kredi Kooperatifi(Merkez,Pazar ve Çeltikçi) bulunmaktadır.

İlçede T.C. Ziraat Bankası Şube Müdürlüğü ,Halk Bankası Şube Müdürlüğü ve İş Bankası Şube Müdürlüğü olmak üzere üç banka vardır.

İlçe belediyesi tarafından çalıştırılmakta olan büyük ve küçük kaplıca tesisleri bulunmaktadır. Daha önceleri su kapasitesi 3 lt / sn iken 1984 yılında M.T.A Genel müdürlüğünce Belediye ile yapılan bir protokol uyarınca 180 metre derinlikte bir sondaj yapılmış ve halen 80 C° sıcaklıkta 2.5 Atm basınçlı 30 lt / sn su çıkarılmış bulunmaktadır. Ayrıca Güvem Bucağına bağlı mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait Seyhamamı kaplıcaları vasıf ve özellik itibari ile merkez kaplıcaları düzeyinde, 41 C° sıcaklıkta ve 20 lt / sn’ye debili kaynağa sahiptir.

İlçemiz Soğuksu Milli Parkı içerisinde “Altın Memba suyu” ile Kızılcaören köyünde ise “Köyümsu” ismiyle 19 litrelik damacanalarda üretim yapan iki adet memba suyu fabrikası faaliyetini sürdürmektedir.

İşletmesini Canerler firmasının üslendiği Aksak köyü yolu üzerinde Askoop Maden suyu ve Kızılcahamam Maden suyu olarak iki adet maden suyu işletmesi bulunmaktadır; ancak yapılan tahliller neticesinde Askop maden suyunun bakteriyolojik ve kimyasal analiz sonuçları uygun bulunmadığından şu anda üretim yapmamaktadır.

İlçemiz girişinde demirci, marangoz ve Oto Sanatkarları gibi muhtelif iş kollarında faaliyet gösteren 90 işyerinden oluşan bir sanayi sitesi bulunmaktadır.. Konut ve işyerlerinin Jeotermal enerjiden yararlanılarak eşanjör sistemi ile ısıtılması için ilçemiz belediyesi tarafından hazırlanan proje uygulamaya konulmuştur.

Jeotermal A.Ş. Genel Müdürlüğünce İlçede 2200 konutun jeotermal sıcak su ile merkezi sistem ile ısıtılması ve evlerde boyler veya eşanjör ile sıcak su temini yürütülmektedir. 2200 konutun merkezi ısıtma enerjisini MTA-2 kuyusu, Fetibey Kuyusu, İmamhatip-1, 2, ve 3 kuyuları olmak üzere toplam beş adet kuyu karşılanmaktadır.

(Kaynak: www.kizilcahamam.gov.tr)

Kızılcahamam’ın son yıllarda öne çıkan gelir kaynakları arasında bazlama sektörü çok önemli bir rol oynamakla birlikte kolonya ve sucukta da ilçemiz oldukça öne çıkmaktadır.