Kızılcahamam Coğrafyası

Kızılcahamam Coğrafyası

Kızılcahamam ilçesi dogudan Çubuk, batidan Çamlıdere ve Güdül, kuzeyden Çankırı’nın Çerkes ve Bolu’nun Gerede ilçesi ile güneyden Ayas ve Kazan ilçeleriyle çevrilidir.

Ilçemizde Kurtbogazi, Egrekkaya ve Akyar barajlari mevcut olup bu barajlar Ankara’nin sulama ihtiyacini karsilayan barajlardir. Akyar barajinin suyu Egrekkaya barajina ve oradan da Kurtbogazi barajina transfer edilmektedir.

Kızılcahamam Ilçesi yeralti sulari bakimindan zengindir. Özellikle sifali kaplicalari meshurdur. Kızılcahamam Ilçesinde karasal iklim hüküm sürmesine karsin yapilan barajlar ve Karadeniz’e yakinligindan dolayi Bati Karadeniz iklimi özellikleri de görülmektedir.

Yagmurlar Ilkbaharda yogun olmakla beraber, Ormanlik alanin fazla olmasindan dolayi yil itibari ile yagisli günler daha fazladir. Ilçenin ortalama sicakligi +11 C ‘dir. En yüksek sicaklik agustos ayinda 34 C , en düsük sicaklik subat ayinda -20 C ‘ olarak tespit edilmistir.

Kızılcahamam Ilçesinde ortalama nem % 66 ‘ dir. En yüksek nem kis aylarinda % 76, en düsük Eylül ayinda % 4 olarak tespit edilmistir. 107 köyü ve bir beldesi olan ilçenin 2000 yili sayimina göre nüfusu 33 623’dür. Bu nüfusun 16 195 ilçe merkezinde, 17428’ köylerde yasamaktadir

Kızılcahamam Ilçesi 1711.87 Km2 ‘ lik alan üzerine kurulmus olup ,merkezinin rakimi 975 metredir.