Dereneci Köyü Ekonomisi

Dereneci Köyü Ekonomisi

Türkiye’nin hemen her köşesinde olduğu gibi, köyümüzde de tarım ve hayvancılıkta bekledikleri kazancı sağlayaman genç nesil bugün başta Ankara olmak üzere çeşitli ilçelere ve illere göç ederek, burada iş hayatlarını sürdürmeye devam etmektedirler.

Eski Dereneci Köyü’nün içinden akan çay ve bahçe-bostan yönünden verimli bir araziye sahip olan köylüler; fasülye, soğan, marul, maydonoz vb. gibi ürünler yetiştirerek geçiminin büyük bölümünü buradan karşılıyorlardı. Bunun yanında yine birçok kişi tarımın yanında hayvancılıkta yaparak hem kendi yiyeceği; süt, yoğurt, peynir ve yağ gibi ürünlerini hazırlıyor hem de bunları satarak kendisine ekstra bir gelir getiriyordu. Fakat Akyar Barajı’nın köyü sular altına bırakacak olması ile şuan bulunduğu yere taşınan Yeni Dereneci Köyü’nün ekonomisi eskisi kadar parlak dememiz çok yanlış olur. Çünkü gerek su sıkıntısı gerekse arazi yetersizliğinden dolayı, köylü artık geçim kaynağı olarak hayvancılığı seçmiştir.

Hayvancılığın bile eziyet olduğu bir yerde birde eğer köylüler beklentilerini alamadıklarını dile getiriyorsa demek ki köyün ekonomisi yok denilecek kadar azdır. Bu da sanırım herşeyi anlatıyor.